Kilka ciekawych miejsc w Radomiu

Radomia nie wymienia się na listach najpopularniejszych turystycznie miast Polski. Przez lata miasto słynęło z rozwoju wielu gałęzi przemysłu, produkując m.in. maszyny do szycia Łucznik czy buty Sofix w fabryce Radoskór. Współczesny Radom nie należy jeszcze do najważniejszych atrakcji Mazowsza, ale rozwija się pod względem turystycznym. Powstało lotnisko, rozbudowane przez LOT. Największe atrakcje i najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Radomiu. Jak najlepiej zaplanować zwiedzanie Radomia tak, abyś zobaczył jak najwięcej i spędził tu dobry dzień?

Dzieje Radomia rozpoczynają się we wczesnym średniowieczu, około VIII wieku istniała tu osada, a w II połowie X wieku powstał gród warowny, który z czasem stał się grodem kasztelańskim. Nazwa Radom wywodzi się od imienia Radomir lub plemienia Radomierzan.

Rozwój Radomia nastąpił w XIV wieku za czasów Kazimierza Wielkiego, kiedy to wzniesiono mury miejskie z basztami obronnymi, bramy wjazdowe, ratusz, kościół oraz zamek czyli tzw. Miasto Kazimierzowskie, które za panowania Jagiellonów niejednokrotnie gościło króla.

Zabytki w Radomiu

Pałac Sandomierski przy ulicy Żeromskiego

Zaprojektowany przez Antoniego Corazziego. Został on wybudowany w latach 1825-1827 jako siedziba władz wojewódzkich w Królestwie Polskim.

Park im. Tadeusza Kościuszki

Naprzeciwko Pałacu Sandomierskiego znajduje się założony w latach 1866-1867 Park im. Tadeusza Kościuszki. Jest to park w stylu angielskim, spacerując po którym można podziwiać nie tylko popularne w Polsce drzewa, ale też takie pochodzące z Ameryki czy Azji. W parku znajdują się liczne pomniki.

Zespół klasztorny benedyktynów

Jest to późnogotycka ceglana budowla, która powstała w latach 1468-1507 i została ufundowana przez króla Kazimierza IV Jagiellończyka. W skład kompleksu klasztornego wchodzi kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który można zwiedzać.

Stara Garbarnia

Przy kościele na Piotrówce znajduje się XIX wieczna garbarnia. Obiekt jest zamknięty dla zwiedzających.

Miasto Kazimierzowskie i rynek

Zespół klasztorny benedyktynów znajdował się za średniowiecznymi murami miejskimi, a idąc dalej ulicą Żeromskiego, zmienia ona nazwę na Rwańską, co oznacza wejście do Miasta Kazimierzowskiego, czyli starszej części Radomia. Jej średniowieczne korzenie widać już po układzie ulic i znajdującym się w centrum rynku, przy którym stoi kilka ciekawych atrakcji turystycznych.

Stary Ogród

Najstarszy park w mieście, powstał w latach 1822-24. Obecnie park zajmuje duża mniejszą powierzchnię niż pierwotnie.

Kościół św. Wacława w Radomiu

Kościół został wzniesiony w 1216 a ufundowany przez księcia Leszka Białego. Wyposażony przez jego syna Bolesława Wstydliwego. W 1440 został rozbudowany i częściowo przebudowany w stylu gotyckim.

Muzeum Wsi Radomskiej

Skansen znajduje się na obrzeżach Radomia. W muzeum można zobaczyć kolekcje starych maszyn rolniczych, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i sztuki ludowej, stare stodoły, młyny i inne budownictwo.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Klasycystyczno-barokowy budynek byłego kolegium pijarów – starsza jego część, zaprojektowana przez Antonio Solariego, pochodzi z lat 1737-1756, natomiast nowsza z lat 1810-1820. Dziś w gmachu tym mieści się Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Jest to duża placówka, której ekspozycje podzielone są na kilka działów.

Morgan Howen